Biz Sizi Arayalım

Adınız (*)

Telefon (*)

0212 588 64 74 0850 259 40 42

Kompozit Döşeme

Çelik yapılarda trapez sac üzerine donatılı beton dökülmesi ile teşkil edilen bir döşeme sistemidir. Kompozit döşemenin oluşturulabilmesi için betonaltı trapez sac olarak adlandırılan özel bir geometriye sahip bir trapez sac kullanılması gerekmektedir. Bu geometrik özellik trapez sacın gövde kısmında bulunan özel kayma çıkıntılarıdır. Bu çıkıntılar vasıtasıyla beton ile sac arasında kayma kuvvetleri aktarılmakta ve sac kompozit döşeme mukavemetine katkı sağlamaktadır. Aksi takdirde sadece kalıp vazifesi görecektir.

Kompozit döşeme etkisi ile çelik kirişlerin moment taşıma kapasiteleri artmaktadır. Bu da kompozit döşeme etkisinin dikkate alınmasıyla beton sadece bir yük olmaktan çıkmakta, çelik ile birlikte çalışan bir eleman haline gelmektedir. Bu sayede çelik kirişlerde %40’a varan oranda ekonomi sağlanabilmektedir.

Bu etkinin gerçekleştirilebilmesi için aralık ve sayıları belirli bir hesap yöntemiyle belirlenen stud çivilerinin kullanılmasıyla kompozit döşeme ve çelik kiriş arasındaki gerekli etkileşimin sağlanması ile mümkün olacaktır. Stud kullanılmaması deprem gibi yatay kuvvetleri yapıya etkimesi durumunda yapıda döşemenin sağladığı gerekli rijit diyafram etkisi sağlanamayabilir. Bu da yapının öngörülenden daha fazla yanal deplasman yapmasına ve yatay yüklerin meydana getireceği etkinin artmasına sebep olabilecektir. Stud çivi uygulamasından sonra beton dökülmeden önce çelik hasır uygulaması yapılır. Bu uygulama betonda oluşabilecek çatlakları önler.

Kompozit döşeme hizmetimiz içerisinde kompozit döşemeyi oluşturan tüm elemanların (Betonaltı trapez sac, stud çivisi, Çelik Hasır) , tedarik ve uygulama hizmetlerini profesyonel kadromuz ile gerçekleştirmekteyiz.